وبلاگ گروهی آرشیویست‌های ایران

مفاهیم، قوانین، استانداردها، سمینارها و اخبار آرشیوی

معارفه محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

به گزارش لیزنا، دکتر علی لاریجانی امروز (سه‌شنبه ۹ تیر)در مراسم معارفه محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و تقدیر از زحمات محمد رجبی دوانی رئیس سابق این کتابخانه که در سالن تشریفات ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار می شد، گفت: خدا را سپاس می گویم که دکتر مجیدی مسئولیت کتابخانه مجلس را عهده دار شدند، این کتابخانه جزو قدیمی‌ترین کتابخانهه‌ای کشور محسوب می شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کتابخانه مجلس از سابقه تأثیرگذاری در تاریخ ایران برخوردار بوده هم از نظر نفایسی که در اختیار کتابخانه است ممتاز بوده و هم از لحاظ نقشی که این کتابخانه در تاریخ ایران دارد، کتابخانه مجلس جزو مراکزی است که همیشه با دقت نظر از لحاظ مدیریت و کار روبرو است، انشاءالله در آینده نیز پشتیبانی های مدیریتی و تجهیزاتی ادامه یابد.  دکتر لاریجانی افزود: سابقه تاریخ کتابخانه مجلس نشانه فراز و فرودهای رجال مهمی که در رأس کتابخانه قرار گرفته اند است که هر کدام خدماتی انجام داده اند و پس از انقلاب اسلامی نیز افراد موجهی مسئولیت کتابخانه مجلس را عهده دار شدند و همچنان که آقای رجبی اظهار داشتند هر کدام با توانمندی های خود توانستند حوزه ای از این کتابخانه را آباد کنند که جای تشکر دارد.

 

وی ادامه داد: از آقای حائری که در حفظ کتابخانه مجلس در اوایل انقلاب نقش مهمی داشتند نیز تشکر می کنم، در سال های بعد از انقلاب اسلامی کار در زمینه نسخه نگاری ها و حفظ نفایس کتابخانه با وسواس پیگیری شد و همچنین آقای جعفریان نیز تحرک خوبی در زمینه چاپ کتاب در زمانی که در کتابخانه حضور داشتند ایفا کردند.

 

رئیس نهاد قانون گذاری گفت: کتب ارزشمند کتابخانه مجلس در دست صاحب نظران و پژوهشگران قرار گرفته است و آقای رجبی در زمینه شناساندن این کتابخانه به مراکز علمی خارج و همچنین سازماندهی این موضوع تلاش داشتند و مجله های کتابخانه را از رتبه های علمی برخوردار کردند بنابراین از زحمات ایشان تشکر می کنم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محمدرضا مجیدی رئیس جدید کتابخانه مجلس از چهره‌های شناخته شده کشور محسوب می‌شود و تحصیلات خود را در دانشگاه امام صادق  و فرانسه گذرانده است و در یونسکو نیز با ذهن خلاق سابقه کاری دارد، البته در زمانی که آقای مجیدی در یونسکو مشغول به کار بودند با ایشان ارتباطات کاری مطلوبی داشتم و حتی آقای مجیدی علاوه بر کارهای فرهنگی در کمک به رفع برخی از معضلات سیاسی نیز نقش موثری ایفا کردند و امیدوارم در مسئولیت جدید خود موفق باشد.

 

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جنس کار در کتابخانه مجلس بیشتر تاریخی و مربوط به دوران گذشته بوده و از نظر اسناد و کاوش های علمی موثر است، افزود: کار در کتابخانه شاید در درجه اول سبقه تاریخی داشته باشد و در درجه دوم سبقه ادبی، خواهش ما این است که آقای دکتر مجیدی همچنان که در جلسه هیأت امنا بیان کردند جنبه های حقوقی و تقنینی کار در کتابخانه را برجسته کنند و هم از لحاظ داشتن یک کتابخانه تخصصی و داشتن آثار تحقیقی در این زمینه تلاش کند، از این جهات ایشان استعداد و علاقمندی لازم را دارا هستند و امیدوارم جنبه های حقوقی و تقنینی را برای کتابخانه مجلس نهادینه کنند.

 

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: مجلس و پارلمان یک وجهه بارز از تاریخ صد ساله اخیر کشور بوده که فراز و فرودهایی داشته و مقدار زیادی از اسناد در کتابخانه است و اسناد این موضوعات در کتابخانه موجود می باشد و حتی صورت مذاکرات و مکاتباتی که در جلسات غیر علنی مجلس مطرح شده و همچنین مکاتباتی که اعضای پارلمان با مسئولین سیاسی و مردم داشتند نیز موجود است.

 

دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به مطالب مذکور پیشنهاد می کنم تاریخ پارلمان ایران را به صورت یک مجموعه کتاب، مدون کنیم که انجام این مهم می‌تواند برای محققانی که در زمینه تاریخ معاصر کار می‌کنند مفید باشد و هم برای اعضای پارلمان یک مجموعه تأثیرگذار خواهد بود و زمینه استفاده از تجربیات ادوار گذشته مجلس را فراهم می کند که برای انجام این کار مهم نیاز به یک تیم حرفه ای است.

 

وی افزود: برای مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص پارلمان ایران باید از اسناد در دسترس و تاریخ مجلس شورای اسلامی، مجلس شورای ملی و مجلس سنا استفاده شود، اخیرا کتابی در خصوص تاریخ ایران در بنیاد دایره المعارف بزرگ اسلامی تدوین شد که ارزشمند است، این موضوع باعث شد که به ذهنم بیاید کار مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص پارلمان ایران نیز کلید بخورد و انشاءالله با مدیریت آقای مجیدی این کار ماندگار به ثمر برسد.

 

دکتر لاریجانی افزود: امیدوارم وزارت ارشاد بتواند کمک های لازم برای پیشبرد اهداف فرهنگی کشور را داشته باشد و آقای مجیدی می تواند از تجربیات متخصصان حوزه فرهنگ و آقای رجبی استفاده کند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای آقای مجیدی آرزوی توفیق دارم و از هیأت امنا و کارکنان کتابخانه مجلس تشکر می کنم.

 

 

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با تشکر از دکتر لاریجانی برای توجه به کتابخانه مجلس گفت: کتابخانه مجلس بهترین مرجع برای تدوین تاریخ سیاسی کشور است.

 

همچنین غلامعلی حداد عادل در این مراسم گفت: با سلام به دوستان گرامی و ابراز خرسندی از دیدار با دوستان گرامی جناب آقای رجبی که هم دانشکده‌ای بوده‌ایم و همچنین آقای مجیدی که سابقه همکاری داشتیم.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل اینکه موضوع این جلسه کتاب و کتابخانه است نکاتی را عرض می‌کنم، بنده از چند جهت به کتابخانه مجلس علاقه‌مندم اول اینکه افتخار نمایندگی مردم در مجلس را دارم و بعد به دلیل مسئولیت در کتابخانه و علاقه به کتاب و همچنین سابقه عضویت در کتابخانه مجلس را دارم، جالب است بدانید بنده کارت عضویت خود را در کتابخانه مجلس که در سال ۴۲ صادر شده به صورت قاب شده در کتابخانه شخصی خانه‌ام دارم.

 

حداد عادل افزود: تاسیس کتابخانه در کنار مجلس‌ها در دنیا به این دلیل است که کار قانونگذاری دشوار است و احتیاج به مطالعه و منابع دارد و این موضوعات باعث شده که کتابخانه در کنار قوه مقننه تشکیل شود تا در تدوین قانون موثر باشد و نمونه آن کتابخانه کنگره آمریکا است. اما بعضا فعالیت این کتابخانه‌ها به نیت اولیه محدود نشده و کتابخانه کنگره به کتابخانه‌ای سنت گذار در همه جهان تبدیل شده و شیوه این کتابخانه به مرجعی برای همه کشورها تبدیل شده و فوق ظرفیت مجلس آمریکا است.

 

وی ادامه داد: در ایران اسلامی نیز این اتفاق افتاده و کتابخانه مجلس از نظر پژوهشگران شناخته شده اما برای خود نمایندگان مجلس قدری ناشناخته است که باید کتابخانه خدماتی به نمایندگان ارائه کند. البته بخشی در کنار پارلمان تاسیس شده تا دسترسی نمایندگان را به کتابخانه مجلس تسهیل کند.

 

حداد عادل افزود: کتابخانه مجلس متعلق به تمامی حوزه‌ها و دانشگاه‌ها است و علما و فضلا کتاب‌های خود را به این کتابخانه اهدا کرده‌اند، باید توجه داشت کتاب کالایی نیست که بین وراث تقسیم شود و در دنیا کتابخانه‌های شخصی مردم هسته اولیه تشکیل کتابخانه عمومی را تشکیل می‌دهند و به دلیل اینکه کتابخانه مجلس مکانی پایدار و قابل اطمینان است، بسیاری از مردم کتاب‌های خود را به این کتابخانه تحویل می‌دهند.

 

وی ادامه داد: در کتابخانه مجلس کتاب‌هایی پیدا می‌شود که در هیچ کتابخانه‌ای موجود نیست و بزرگانی از تاریخ ایران کتاب‌های خود را به کتابخانه مجلس اهدا کردند و شاید یکی از کارهای آقای دکتر مجیدی این باشد که فهرست یا گزارشی از اهدا کنندگان کتاب به کتابخانه مجلس تهیه کنند؛ حتی نسخه‌های خطی با آثار هنری مانند نقاشی کمال الملک به این کتابخانه اهدا شده است.

 

حداد عادل با تبریک به رئیس جدید کتابخانه مجلس گفت: از آقای دکتر لاریجانی و هیات رئیسه مجلس به دلیل توجه به امور کتابخانه مجلس تشکر می‌کنم، به همه کارکنان کتابخانه عرض می‌کنم این گنجینه‌ای که در اختیار شما است متعلق به مردم ایران است و حتی کتابخانه ملی به اندازه این کتابخانه دریافت کننده ذخایر و میراث مکتوب نبوده است.

 

وی افزود: دکتر لاریجانی نکته مهمی را اظهار داشتند و آن این بود که کتابخانه مجلس بهترین مرجع برای تدوین تاریخ سیاسی کشور است، در دوران‌های بسیار مجلس محل ارتباطات مردم کشور بوده است و امیدوارم این مکاتبات منظم شود و نور تازه ای به تاریخ ایران اسلامی تابیده شود.

 

حداد عادل گفت: کتابخانه ایرانشناسی گنجینه مهم دیگری است که در اختیار کتابخانه مجلس است و صاحب نظران می‌دانند چه کسانی در مجلس سنا سنگ بنای این کتابخانه را نهادند و چه کسانی کتابدار این مجموعه بودند و شاید کتاب‌هایی در تاریخ و تمدن ایران که در قرن بیستم در کشورهای مختلف چاپ شده، وجود داشته باشد که در هیچ مجموعه‌ای یافت نشود.

 

وی یادآور شد: با آرزوی توفیق برای دکتر مجیدی در مدیریت کتابخانه مجلس امیدوارم اجازه ندهند کتاب‌ها و آثار این مجموعه گرانبها هویت خود را از دست بدهد تا ساختمان مورد نظر برای کتابخانه و موزه احداث شود تا در آن مکان به خوبی حفظ شوند.

تاریخ ارسال: 1394/04/10 ساعت 08:34 | نویسنده: کشاورز (مدیر وبلاگ) | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد