X
تبلیغات
رایتل

وبلاگ گروهی آرشیویست‌های ایران

مفاهیم، قوانین، استانداردها، سمینارها و اخبار آرشیوی

خلیج فارس، نامی بر تارک تمدن و فرهنگ بشریت

بیانیه دکتر صلاحی به مناسبت روز ملی خلیج فارس


ضرورت اختصاص روزی برای خلیج فارس، بر هیچ فرد دغدغه مند وطن دوست و بر هیچ وجود حقیقت جویی پوشیده نیست . چه ایرانی باشد و یا غیر از آن. بی شک دفاع از نام تاریخی خلیج فارس دفاع از حقیقت و انصاف است بدون هیچ تعصب ملی.

اختصاص روزی ملی در تقویم، برای ارج نهادن به این نام تاریخی برخاسته از همین دغدغه هست و باید خیلی پیش تر از اینها به آن پرداخته می شد.

امروز بر هر ایرانی واجب است که نه در هیبت ملی گرایی صرف، بلکه در قاب انصاف و مراعات عدل، از این نام تاریخی دفاع کندو بی تفاوت بر مسئله نگذرد. در واقع نباید و نمی توان نسبت به آنچه بر این نام تاریخی می گذرد، بلاموضع بود و تحفظ پیشه کرد. شرط انصاف این است که نباید بر هر تغییر غیرموجه و خام دستانه سکوت کرد و بلاتکلیف بود. چه این تغییر بر نام خلیج فارس باشد و یا غیر از آن. به نظر ما این مسئله یک تکلیف فرهنگی و انسانی است، پیش از آنکه یک  جزء از ملی گرایی بی هدف باشد.

القصه روز دهم اردیبهشت ماه هرسال روز ملی خلیج فارس است. روزی که نیروهای استعمارگر پرتغالی، از تنگه هرمز برای همیشه اخراج شدند. از این بابت خدا را هزاران بار شکر.اما حسادت را بر این خاک نظرکرده گویا پایانی نبود. هنوز بودند و هستند عاملان استعمار جدید که در قالب تفرقه اندازی، اهداف استعماری را کماکان پیگیری می کنند. متاسفانه سالهاست که همزبان و هماهنگ و همرنگ با جریان استکبار جهانی، برخی از حکام فریب خورده و فرصت طلب به زعم خود برای دفاع از عروبیت و البته از سر اعلام نوکرصفتی به قدرت های تفرقه انداز، راهی را می روند که دیگران رفتند و از آن طرفی نبستند. به اینان پیشنهاد می کنیم که از سرنوشت افرادی که خود را سردار قادسیه نامیدند و ناجوانمردانه هشت سال جنگ نابرابر را بر این ملت غیور تحمیل کردند و اکنون در زباله دان تارخ هستند عبرت بگیرند. چه آنکه نیک می دانیم قاطبه برادران عزیز عرب زبان منصفند و بازی برخی از حکام نابخرد خویش را نمی خورند. آنان قطعا می دانند که تغییر یک شبه نامی با قدمت 4 هزار سال جز دسیسه و نیرنگ استکبار چیز دیگری نیست و طعمی جز تلخی برای مردم همبسته منطقه ندارد. مگر نه این است که این سخن ژرف و بیدارگر رسول اکرم را باید آویزه گوش کنیم که فرموده اند: ای مردم! همه شما فرزندان آدم هستید و آدم از خاک آفریده شده است. عرب را بر غیر عرب هیچ فضیلتی نیست مگر به تقوی و یا خداوند در قرآن کریم فرموده:

 «یا اَیُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ اُنْثی وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ اَتْقاکُمْ، ای مردم، ما شما را از مردی و زنی آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبایلی قرار دادیم تا همدیگر را درک کنید (و زندگی هماهنگ داشته باشید) بافضیلت‌ترین شما در نزد خداوند باتقواترین شماست.» (حجرات/13)

پس به خاطر داشته باشیم که حمایت از حفظ نام تاریخی خلیج همیشه فارس یک وظیفه انسانی است و همه باید دست در دست هم دهیم تا از این نام و نام های دیگر تاریخی در منطقه حفاظ کنیم واز دادن بهانه به قدرت های فرامنطقه ای پرهیز کنیم. 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با عنایت به وظیفه خطیر خویش در حفظ اسناد تاریخی موظف می داند که در مسیر تحفظ نام جاوید خلیج فارس از هیچ کوششی دریغ نکند و این آمادگی را دارد که اسناد موجود در این زمینه را از ملت فرهنگ پرور و تاریخ دوست کشور برای نگهداری در شرایطی مطلوب احصاء کند.

 

 
تاریخ ارسال: 1391/02/12 ساعت 18:10 | نویسنده: علی احسانی مقدم | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد