وبلاگ گروهی آرشیویست‌های ایران

مفاهیم، قوانین، استانداردها، سمینارها و اخبار آرشیوی

قواعد توصیف آرشیوی شورای جهانی آرشیو

عده ای از آرشیویست ها احساس کردند که بدون یک استاندارد جداگانه برای اطلاعات معتبر آرشیوی[i] ، حرفه به خطر می افتد زیرا بدون استاندارد بطور معمول و در عمل، اختلاط بین اطلاعات صحیح و توصیف اسناد تقویت می شود. به همین دلیل کمیته تدوین استاندارد توصیفی ایکا اقدام به تدوین استاندارد جداگانه ای به نام ایسار نمود. ایسار با علم به اینکه نفش اسناد معتبر برای کنترل لغات چیست شروع شد و همچنین شامل اطلاعاتی است که ضرورتا و مستقیما مرتبط با عملکرد اسناد نیست ولی اجازه می دهد اطلاعات مرتبط با تاریخچه، عملکرد و ارتباطات یک سازمان، شخص  یا خاندان که می تواند در شناسایی این عناصر در سامانه های بازیابی بکار رود ، ضبط شوند. و همچنین شامل اطلاعاتی است که برای تفسیر بافت و زمینه اسناد کاربرد دارد.

در هر حال کمیته توصیف شورای جهانی آرشیو (ایکا) اقدام به ایجاد چهار استاندارد کرد که عبارتند از :ایساد[ii]، ایسار[iii]، آی اس دی ااف[iv]، اس دیاه[v].[i] - archival authority information

[ii] - ISAD (G) - General International Standard   Archival    Description, 2nd ed., Madrid: International Council on Archives, 2000.

[iii] - ISAAR(CPF) – International Standard Authority Records for Corporate bodies, Persons, Families

[iv] - ISAF- International Standard For Activities/Functions of Corporate bodies-

[v] - ISDIAH - International Standard for Describing Institutions with Archival Holdings

تاریخ ارسال: 1389/07/17 ساعت 17:17 | نویسنده: بهناز زرین کلکی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد